Máte doma prošlá léčiva, starý teploměr nebo stříkačky? Víme, kam s nimi…

Na otázku kam s nimi existuje v případě léků jednoduchá odpověď. Zpátky do lékárny. Patří tam všechna léčiva bez výjimky. […]

Na otázku kam s nimi existuje v případě léků jednoduchá odpověď. Zpátky do lékárny. Patří tam všechna léčiva bez výjimky. Lékárny mají navíc povinnost od vás staré léky přijmout, jelikož jim to ukládá zákon o léčivech. V některých lékárnách mají na nechtěné léky přímo určenou nádobu, jinde je od vás převezme lékárník.

Léky nechte v původních obalech. Pokud jsou obaly prázdné, můžete je bez starostí vytřídit, prázdná plata od prášků však vyhoďte do směsného odpadu.

Lékárny v okolí vám pomůže vyhledat aplikace Kam s ním?. Aplikace obsahuje databázi všech 3 866 lékáren, které se v České republice nacházejí. Na mapě se vám jednoduše zobrazí místo nejbližší lékárny spolu s dalšími užitečnými informacemi, jako je otevírací doba či kontakt, včetně možnosti navigace na toto místo.

Léky do koše ani do záchoda nepatří

Když člověk v ruce drží prošlé léky, může být v pokušení je vyhodit do směsného odpadu či vylít do záchoda. Léčiva ovšem obsahují mnoho látek, které mohou být pro životní prostředí škodlivé. Léky končící na skládkách mohou prosáknout do půdy a ty ze záchoda zase znečistí vodu, ze které je léčivé látky velmi náročné odstranit.

Riskujete i to, že se léky v komunálním odpadu dostanou do nepovolaných rukou. Z koše je mohou vytáhnout například děti a z kontejneru další nepovolané osoby. Lékárna odevzdané léky bezpečně uschová a odešle je do spalovny, kde jsou spalovány odpovídajícím způsobem za velmi vysokých teplot.

Dobrou zprávou je, že většina Čechů léky do lékárny odevzdává. V roce 2015 je tam podle průzkumu agentury STEM/MARK vracely více než tři pětiny populace. Nesprávně s nimi nakládalo 29 % obyvatel, kteří je buď vraceli lékaři, či v horším případě vyhazovali s běžným odpadem. V České republice ročně vyhodí léky v hodnotě 500 milionů korun. A to je hodně.

Skladování je základ

Pokud chceme, aby léky vydržely a neztratily svou účinnost, je třeba s nimi správně nakládat. V každém příbalovém letáku se dočteme důležité informace, jak daný lék skladovat. Některým léčivům vadí vysoké teploty, jiným vlhko, či přímé sluneční světlo.

Léky se ovšem v domácnostech často zbytečně hromadí. Nejčastějším důvodem je prošlé datum trvanlivosti, či jejich nakupování do zásoby. Není proto od věci jednou za čas udělat domácí “inventuru” léčiv. Tu podle průzkumu provádí pravidelně jen 33 % populace. Při inventuře je třeba zkontrolovat data expirace na obalu i zda nedošlo ke změně konzistence či porušení léku. Ruku na srdce, kolik starých léků máte doma Vy?

Pozor na stříkačky a rtuťové teploměry

Prázdné stříkačky, injekční jehly, inzulinová pera a staré rtuťové teploměry vám přijme málokterá lékárna. Nejedná se totiž o léčivo, ale o nebezpečný zdravotnický odpad. Kam tedy s nimi? Možností je několik a měl by vás o nich informovat lékař, který jejich užití předepisuje.

  • Jehly a rtuťové teploměry můžete odnést na místa určená pro odevzdávání nebezpečného odpadu. Ta se v jednotlivých obcích liší. Nejbližší takové místo vám ukáže aplikace Kam s ním?.
  • Jehly a stříkačky od vás převezme i zdravotnické zařízení, kde vám byly předepsány. Určuje to ve svém stanovisku Státní zdravotní ústav: “Nakládání se zdravotnickým odpadem vznikajícím v domácnostech při domácí péči je v kompetenci zdravotnického zařízení, jehož lékař léčiva pacientovi předepsal.”
  • Použité lze stříkačky vhodit do speciálních košů FIXPOINT na veřejných místech – ty se nachází zatím převážně v Praze.
  • Na odběr stříkaček jsou vybavena i K-Centra, která jsou určena především pro závislé na drogách (Krizové a kontaktní centrum Pod slunečníkem, Hradecká 16, Opava nebo Kontaktní centrum Ostrava, Zengrova 828/69, Ostrava – Vítkovice).

Ať už odevzdáváte stříkačky kamkoliv, je nutné mít na paměti bezpečnost. Stříkačky musí být uloženy v pevných nádobách, které jsou odolné proti propíchnutí. Můžete využít třeba prázdnou PET lahev.

Seznam hlučínských lékáren, kde lze léčiva odevzdávat

  • Lékárna Rovniny, Cihelní 295/42, Hlučín
  • Lékárna Poliklinika, Čs. armády 6/A, Hlučín
  • Lékárna Hlučín (za poliklinikou), Čs. armády 1491/6b, Hlučín
  • Lékárna U Hradeb, Mírové náměstí 1, Hlučín
  • Dr. Max LÉKÁRNA, Úzká 174/1, Hlučín, 748 01

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient