V karanténě kvůli koronaviru je v současné době v Ostravě minimálně jeden člověk. Vrátil se z Itálie, kde se objevil potvrzený případ tohoto virového onemocnění. Koronavirus v Česku se zatím neprokázal. Testována kvůli němu byla už asi stovka lidí. Panika tak v Ostravě naštěstí ještě nenastala. I tak se však někteří obchodníci preventivně předzásobují. Lidé už totiž začali skupovat zejména těstoviny, rýži a další trvanlivé potraviny.
Preventivně se připravují i v ostravském dopravním podniku. Na pokyny hygieniků plánují plošnou desinfekci tramvají, autobusů a trolejbusů.
Co je koronavirus?
Koronaviry představují skupinu virů, která se vyskytuje u zvířat, primárním rezervoárem bývají často netopýři. O novém typu koronaviru, který nyní způsobuje onemocnění v Číně, nejsou zatím dostupné všechny informace – genetickou strukturou je příbuzný netopýřím koronavirům. Zatím není zřejmé, jak došlo k přenosu na člověka.
S kým se mohu poradit?
Pokud potřebujete poradit v souvislosti s aktuálním výskytem koronaviru, ať už jste občan či zdravotník, je vám k dispozici infolinka Státního zdravotního ústavu, která má číslo: 724 810 106. Linka je v provozu denně od 9 do 21 hodin. Linku zřídila k ostravská Krajská hygienická stanice, a to v pracovní dny od 7:30-15:00 na číslech 595 138 118 a 595 138 119.
Když ho porovnáme s virem chřipky, v čem se liší?
Stejně jako u viru chřipky se předpokládá přenos vzdušnou cestou – kapénkovou infekcí – z dosud dostupných informací by měla být míra infekciozity (tj. kolik osob může nakazit 1 nemocný člověk) nižší než u chřipky.
Jak moc je nebezpečný?
Je nebezpečnější než chřipka? Jeho nebezpečí spočívá v tom, že o něm zatím toho moc nevíme, že se může chovat nepředvídatelně a nikdo nedokáže přesně říct, jak bude situace v následujících týdnech probíhat.
Co koronavirus způsobuje za potíže?
Začátek obtíží může připomínat chřipku: je zde horečka, boleti svalů, dále kašel a následně zápal plic.
Jaký je průběh a jak se pozná, že se jedná právě o tento virus?
Že se jedná o tento nový virus prokáže pouze laboratorní vyšetření.
Jak se léčí?
Léčí se symptomaticky: léčí se příznaky onemocnění.
Koronavir může zapříčinit i úmrtí. Dá se říci, podobně jako u chřipky, že umírají především oslabení a jinak nemocní lidé? Nebo i zdraví, mladí?
Podle dostupných informací k těžkému zápalu plic a případnému úmrtí došlo u osob chronicky nemocných, léčících se na jiná základní onemocnění.
Existuje nějaká prevence?
Prevence je stejná jako u jiných respiračních virů: vyhýbat se kontaktu s nemocnými lidmi, nevyhledávat akce s větším koncentrací lidí, často si mýt a případně dezinfikovat ruce.
Jaká je pravděpodobnost, že se rozšíří i v Česku?
Samozřejmě se může stát, že do ČR přicestuje nemocný s tímto virem, ale nepředpokládáme, že při nastavených opatřeních by došlo k jeho plošnému šíření.