První potvrzený případ koronaviru v Moravskoslezském kraji je tu

V regionu byl potvrzen první výskyt nakaženého koronavirem. Na svém Facebooku to uvedl před několika okamžiky hejtman kraje Ivo Vondrák. […]

V regionu byl potvrzen první výskyt nakaženého koronavirem. Na svém Facebooku to uvedl před několika okamžiky hejtman kraje Ivo Vondrák. Jedná se muže z Novojičínska.

Jde o muže, který se vrátil z lyžovačky v Itálii, konkrétně z oblasti Trentino. Muž byl v karanténě, upřesnil hejtman. “Doufejme tedy, že jsou věci pod kontrolou,” napsal Vondrák.

Jde sice o první případ v regionu, koronavirus však byl zaznamenán již v minulých dnech doslova “za humny”. Další potvrzení jsou v Rožnově a také v polské části Těšína. Karvinským magistrát, dokonce varoval občany před návštěvou jen pět kilometrů vzdáleného Polska.

O situaci budeme dál informovat, sledujte náš Facebook na https://facebook.com/tvojeostrava/

ČTĚTE DALŠÍ INFORMACE

Co to je koronavirus? 

Koronaviry představují skupinu virů, která se vyskytuje u zvířat, primárním rezervoárem bývají často netopýři. O novém typu koronaviru, který nyní způsobuje onemocnění v Číně, nejsou zatím dostupné všechny informace – genetickou strukturou je příbuzný netopýřím koronavirům. Zatím není zřejmé, jak došlo k přenosu na člověka.

S kým se mohu poradit?

Pokud potřebujete poradit v souvislosti s aktuálním výskytem koronaviru, ať už jste občan či zdravotník, je vám k dispozici infolinka Státního zdravotního ústavu, která má číslo: 724 810 106. Linka je v provozu denně od 9 do 21 hodin. Linku zřídila k ostravská Krajská hygienická stanice, a to v pracovní dny od 7:30-15:00 na číslech 595 138 118 a 595 138 119.

Když ho porovnáme s virem chřipky, v čem se liší?

Stejně jako u viru chřipky se předpokládá přenos vzdušnou cestou – kapénkovou infekcí – z dosud dostupných informací by měla být míra infekciozity (tj. kolik osob může nakazit 1 nemocný člověk) nižší  než u chřipky.

Jak moc je nebezpečný?

Je nebezpečnější než chřipka?  Jeho nebezpečí spočívá v tom, že o něm zatím toho moc nevíme, že se může chovat nepředvídatelně a nikdo nedokáže přesně říct, jak bude situace v následujících týdnech probíhat.

Co koronavirus způsobuje za potíže?

Začátek obtíží může připomínat chřipku:  je zde horečka, boleti svalů, dále kašel a následně zápal plic.

Jaký je průběh a jak se pozná, že se jedná právě o tento virus? 

Že se jedná o tento nový virus prokáže pouze laboratorní vyšetření.

Jak se léčí? 

Léčí se symptomaticky: léčí se příznaky onemocnění.

Koronavir může zapříčinit i úmrtí. Dá se říci, podobně jako u chřipky, že umírají především oslabení a jinak nemocní lidé? Nebo i zdraví, mladí?

Podle dostupných informací k těžkému zápalu plic a případnému úmrtí došlo u osob chronicky nemocných, léčících se na jiná základní onemocnění.

Existuje nějaká prevence?

Prevence je stejná jako u jiných respiračních virů: vyhýbat se kontaktu s nemocnými lidmi, nevyhledávat akce s větším koncentrací lidí, často si mýt a případně dezinfikovat ruce.

4 názory na “První potvrzený případ koronaviru v Moravskoslezském kraji je tu”

  1. Ale nikdo stále neřekl kolik lidí se s toho vyléčilo, každý píše kolik je nakažených, kolik umřeli ale nikdo nenapíše kolik lidi už se uzdravilo

  2. Lidem by se měl naočkovat gamaglobulin a tím zabránit šíření viru. Myslím že když jsou peníze na Sluničkáře, tak by měly být i pro pracující a jejich děti.

  3. To je ne zodpovědnost vrátit se do státu a roznaset virus pokud ten dotyčný byl v Itálii měl být otestován a pokud by byl na 100% vporadku pak by se mohl vrátit a vláda ať de do haje z jejh zecickama o opatření jak další lidi roznaseji virus taky zakázat pohyb kamionu z postižených státu

  4. Dost mě dostala ráda “varujte se úzkému kontaktu s lidmi co mají rýmu nebo respirační příznaky ” jak se můžu vyhnout když mám nemocné děti?? To je mám zabalit do fólie?? Nebo zabalit sebe??

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient