Někdy chybí záchranářským psům jen dobrý vítr

Z Hlučína do Paříže na Mistrovství světa záchranných psů. Trasu z Hlučína do Paříže ujedete autem cca za 12 a půl hodiny, pro hlučínský […]

Z Hlučína do Paříže na Mistrovství světa záchranných psů.

Trasu z Hlučína do Paříže ujedete autem cca za 12 a půl hodiny, pro hlučínský záchranářský tým Lenku Štverkovou a jejího belgického ovčáka Bentleyho však cesta začala už loni v srpnu v Bánské Bystrici, kde na mezinárodních zkouškách záchranných psů v plošném vyhledávání úspěšně splnili potřebné bodové limity a nominovali se na 25. mistrovství světa IRO pro záchranářské psy (17. -22. 9. 2019) ve Villejust / Paříž. 

Svou kondici a připravenost pro vrcholové akce potvrdili letos na jaře složením atestu Ministerstva vnitra ve specializaci Plochy, který je opravňuje účastnit se pátrání Po pohřešovaných osobách prováděných Policií ČR.

Žádná cesta však neprobíhá zcela hladce, a tak pár dní před odjezdem vystupňovaly cestovní horečku obtíže ve formě zrušeného ubytování a odmítnutí nominace, které se ukázalo jako chyba v systému na straně pořadatele Mistrovství. Nastalé komplikace byly vyřešeny hlavně díky pohotovosti teamleadra Žanety Pavlíkové.

Nad stadionem, kde závodní týmy psovod – pes bojovali o body v poslušnosti a dovednosti, rozechvívaly napjatou, a přesto příjemnou závodní atmosféru nejen vlajky 27 států, ale také nízko přistávající obří letadla na nedaleké letiště Orly. Jedno z nich vyvedlo z koncentrace i Bentleyho, což znamenalodrobné chyby v prováděných cvicích a následně bodovou ztrátu při hodnocení.

Na praktickou část – vyhledání v ploše – Lenka s Bentleym nastupovali v pátek 20.9. před polednem. Náročný terén plný trnitého houští a roklin o rozloze cca 6 ha, kde byly ukryty tři osoby, měl pes prohledat za 30 min. Bentley pracoval intenzivně a dva pohřešované našel do 20 min. Podle slov německého rozhodčího chybělo správné fouknutí větru, aby Bentley nalezl i poslední ztracenou osobu. Bohužel, čas i vítr byli neúprosní. 

Z celkového počtu 55 startujících v ploše našlo všechny tři osoby 18 závodníků. Součet bodů z poslušnosti a plochy určil naší dvojici konečné 31 místo.

Úspěšná reprezentace Lenky a Bentleyho ve světě je výsledkem zejména jejich vytrvalé práce podpořené pochopením a tolerancí ze strany rodiny, pomoci přátel ze Siria – Záchranné kynologické služby Poodří a Kynologického klubu Hlučín – Rovniny při výcviku a také díky podpoře města Hlučína. Všem patří velké poděkování.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient