Karvinsko trápí nová spalovna a rozšíření těžby pod lázněmi

Hned dvě špatné zprávy přišly v tědchto dnech do Karviné. Zatímco Ostraváci ještě proti zdejší spalovně bojují, Karviňáci jak se […]

Hned dvě špatné zprávy přišly v tědchto dnech do Karviné. Zatímco Ostraváci ještě proti zdejší spalovně bojují, Karviňáci jak se zdá ani bojovat nezačali. Investor tamní spalovny totiž stavbu zabalil pod nenápadný název “Modernizace TKV”. Druhým bojem, který byl také neúspěšný, je ten proti rozšíření těžby přímo pod městkou částí Darkov, kde se nacházejí vyhlášené lázně.

Před deseti lety, když se v Karviné začalo hovořit o spalovně, i tehdy se skrývala pod nenápadným názvem – Krajské integrované centrum pro zpracování odpadů. Tehdy se ovšem lidem z Karviné podařilo výstavbě zabránit. Tentokrát však byly námitky nekolika ekologů i místní opozice málo platné. A to dokonce i přes námitky České inspekce životního prostředí.

Zatímco na papíře by chtěla Karviná být zejména lázeňským a univerzitním městem, skutečnost je taková, že hornická minulost tam má neobvykle silnou lobby. Je to vidět i na posledním rozhodnutí báňského úřadu, který i přes protesty místních povolil těžbu pod tamní městkou částí Darkov.

Rozšiřující důlní činnost v Karviné souvisí i s obří cenou za obchvat kolem Karviné I/67. Porub se totiž bude nacházet jen asi 300 m od plánovaného obchvatu. Ředitelství silnic a dálnic si proto nechalo vypracovat geotechnický průzkum, na jehož základě projektant aktualizoval projektovou dokumentaci, kde byla přijata další opatření proti účinkům poddolování. Cena za 3 kilometry obchvatu se vyšplhala prozatím na více než 1.3 miliardy korun.  Tedy několikanásobně víc, než kolik je cena obvyklá.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient