Bývalý sociální demokrat a poslanec Adam Rykala spojený se skandály a rozkladem ČSSD ve městě zakládá nový spolek Společně tvoříme Ostravu

V sociální demokracii v Ostravě to vře už nějakou dobu. Jedna frakce se přetahuje o moc v upadající straně a […]

V sociální demokracii v Ostravě to vře už nějakou dobu. Jedna frakce se přetahuje o moc v upadající straně a v posledních měsících vyvrcholil boj vyloučením respektive zrušením několika stranických buňek. Jedním z postižených byl i bývalý poslanec a vlivný člen sociální demokracie Adam Rykala. Ten se s porážkou nesmířil a nyní se snaží opět zasáhnout do dění ve věcech veřejných založením svého vlastního spolku pod názvem Společně tvoříme Ostravu.

Název nápadně připomíná projekt participativního rozpočtu, který probíhá na radnici městské části Ostrava – Jih “Společně tvoříme JIH”. Možná tím chce připomenout svůj někdejší silný vliv na dění nejenom v tomto obvodu.

Spolek Společně tvoříme Ostravu, z. s. vznikl před vánoci a jeho předsedou je právě Rykala. Dalšími zakládajícími členy jsou bývalý sociální demokraté Pavel Olšovský a Adam Roško. Sídlo má v tuto chvíli v rodinném domku Rykalových ve Lhotce.

V zakladatelských listinách má uvedeno, že účelem je: “Zlepšení kvality života ve městě a jeho městských obvodech, podpora aktivit pro děti a mládež, podpora seniorů, ochrana přírody a krajiny, zlepšení infrastruktury a občanské vybavenosti ve městě, dbaní o bezpečnost občanů, hájení zájmů občanů, realizace a podpora volnočasových a sportovních aktivit, napomáhání rozvoji veřejného života, kultury a zdraví občanů města, spolupráce a jednání s příslušnými orgány městské a státní správy či jinými organizacemi ve věcech cílů spolku.”

Nakolik budou jistě bohulibé cíle naplňovány, jsou otázkou, zvláště při pohledu na některé stávající představitele spolku – například nejmladší z “otců zakladatel” nového spolku Adam Roško vstupoval původně na kandidátku jako jeřábník, následně, po úspěchu ve své straně pod patronací Rykaly, získal místo na sociálními demokraty ovládaném městském úřadě a neminulo ho ani místo v dozorčí radě městské společnosti. Jaká je jeho deviza z hlediska reálné atraktivity pro voliče je otázkou, za ČSSD kandidoval do různých zastupitelstev hned pětkrát a zvolen nebyl ani jedinkrát.

I samotný předseda – Adam Rykala – je zajímavá osoba. Právě v čele s Rykalou dostala sociální demokracie ve své baště – Ostravě při posledních volbách totálně na frak. Mladý poslanec, dokonce nejmladší svého času ve sněmovně, který se dostal v Ostravě do čela strany, jež tvořila vždy jednu z nejsilnějších sil ve městě, ji dokonale pohřbil. Nápad vyvolat z mrtvých ještě politického důchodce Jiřího Paroubka a dostat jej přes Ostravu do senátu se také moc nevyvedl. Naštěstí. Jak se říká, politika je o lidech. Zejména ta komunální. Jak jinak si vysvětlit, že třeba v Bohumíně sociální demokraté v čele s Petrem Víchou vyhráli bezmála 60ti procenty a v nedaleké Karviné s více než 44 %. Rykalovi v Ostravě nepomohly ani sliby obědů zdarma pro děti.

Stačí si jen připomenout starší články, ve kterých je Rykala spojován s řadou skandálů a pokusů jak “podojit stát”. Například server Týden.cz, pod názvem “Úžasňákovi z Ostravě – Jak podojit stát. Rodinný klan poslance ČSSD Rykaly” popisuje praktiky bývalého poslance a připomíná, jak si za pouhý rok přišel až na čtyři miliony korun: “Šíbrem se z pohledu jeho kritiků stal proto, že nekompromisně zatočil s každým oponentem. Kdo byl v Ostravě proti, musel se poroučet z ČSSD. Za “parazita” ho jedna stranická kolegyně označila kvůli způsobu, jakým se spolu s rodinou živí z veřejných peněz. Metodu, jejímž prostřednictvím se dostal k obecnímu bytu, dokonce šetří policie.” Server Lečo, za nímž stojí bývalí přátelé ex-poslance a později jím vyhnaní členové z ČSSD neváhají používat ještě silnější pojmenování. Od hyenismu po bezpáteřního a bezskrupulózního politika. Adam Rykala také pracoval pro známého lobbistu Martina Dědice, který nyní figuruje v milionových korupčních kauzách. Svědčil i u soudu, zde však prohlásil, že si nic nepamatuje. Za jeho počínání jej kritizoval i bývalý primátor Petr Kajnar. Dokonce kvůli tomu podal žalobu na zneplatnění kandidátky a sám byl ze sociální demokracie vyloučen. Dnes se situace obrátila, Kajnar se do strany vrátil, dokonce do čela ostravské buňky a naopak zrušil členství Rykalovi a jeho následovníkům.

Rykala se proto také snaží o vrácení do ČSSD žalobou. Tu podal a zastupuje ho spolu s dalšími vyloučenými mohelnický právník Pavel Němec, který sám před několika dny podal dokonce návrh na zrušení celé ČSSD. Ten však po krátké době stáhl a věří na znovuzrození a očistu sociální demokracie.

Úvodní foto: Adam Rykala se snaží o návrat do veřejného života. Lidé si jej pamatují například z kauzy Dědic. Reprofoto: Polar

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient