V pořadu Nedej se České televize se bude hovořit o Hlučínu

Opakované povodně, které v Darkovičkách už několikrát spláchly ornici z polí a zaplavily sklepy domů i silnice, ale také obnova historických polních cest […]

Opakované povodně, které v Darkovičkách už několikrát spláchly ornici z polí a zaplavily sklepy domů i silnice, ale také obnova historických polních cest a péče o krajinu, které chce skupina dobrovolníků z Hlučína vrátit její původní, přirozený ráz, zaujaly autory investigativního televizního pořadu Nedej se.

S předsedou spolku Žít s krajinou Tomášem Matýskem, ale i s dalšími lidmi z Hlučína, třeba s kostýmní výtvarníci Evou Kotkovou nebo podnikatelem Alešem Bartákem, a také s občany Darkoviček natáčeli reportéři České televize na začátku března.

Zajímal je též můj názor, a na stanoviska se dotazovali i na hlučínské radnici, na ministerstvu životního prostředí a na ministerstvu zemědělství. Problematice opakovaných povodní, které přímo souvisí se změnou zemědělského hospodaření na kdysi scelených polích, se štáb České televize věnoval velmi podrobně. Zajímal se osnahy spolku Žít s krajinou – Hlučín, Darkovičky, Bobrovníky vrátit pestrost krajině a jednoduchými opatřeními zabránit škodám, které povodně působí. Mapoval aktivity občanských iniciativ, které vykupují políčka, na nichž budují remízky, zakládají tůně, vysazují stromy, obnovují historické polní cesty.

Ptal se i na to, proč se tyto záslužné iniciativy v Hlučíně nesetkávají s nijak výraznou podporou města, a proč jsou dokonce trnem v oku mnoha intenzivně hospodářích zemědělců. Nový díl oblíbeného pořadu Nedej se, tentokrát z Hlučína, s pracovním názvem Občan státu, stát občanovi se bude vysílat na kanálu ČT2 v neděli 11. dubna dopoledne.

Letos to bude již podruhé, co budeme mít možnost podívat se s publicisty České televize do Hlučína. O návratu historických polních cest do krajiny vypráví i sedmiminutový dokument Žít s krajinou, odvysílaný na ČT2 v neděli 28. února. Zájemci ho najdou v archivu České televize na této adrese: https://1url.cz/aKL2t. Věřím, že nezávislý pohled reportérů na problematiku, která se v našem městě několik let živě diskutuje, i tentokrát přiláká o nedělním dopoledni uprostřed dubna k televizním obrazovkám mnoho občanů Hlučína. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient