Sejdeme se pod koněm: Dnes dokončená zeď s industriálním koněm by mohla být předzvěstí streeartového festivalu

Muralart Skok – symbol Ostravy vzpínající se nad městem, zasažen letadlem a snýtovaný jako loď na Baltském moři, od kterého […]

Muralart Skok – symbol Ostravy vzpínající se nad městem, zasažen letadlem a snýtovaný jako loď na Baltském moři, od kterého pochází autor velkoplošné kresby, polský umělec vystupující pod pseudonymem M-CITY – je hotový. Dnes odpoledne v 17 hodin proběhne “pod koněm” u proluky na Nádražní ulici 45 oficiální a finalizace malby.

Mariusz M-City Waras “pod koněm”.

Jednou z prvních viditelnějších muralatových kreseb v Ostravě byla před 4 lety Meredith amerického autora Nilse Westergarda na boční fasádě bývalé banky, přiléhající dlouhá léta k hlavní budově opuštěného a chátrajícího obchodního domu Ostravica. Tehdy se zejména v místních uměleckých kruzích rozvířila debata, proč se jedná o obraz, který nemá v Ostravou vlastně nic společného. V případě polského malíře se tato výtka vyskytovat dozajista nebude. Členitá malba, na jejíž nanesení potřeboval autor pět stovek šablon, je totiž zcela inspirována Ostravou, její nelehkou histroií a každý si tam může najít ten “svůj” motiv. Třeba ten, který ukazuje prolínající se minulosti a budoucnost, kdy kůň v dynamickém skoku se přenáší přes manufaktury a stavby odkazující na Rotshildovu architekturu do průmyslové nepříliš vzdálené současnosti.

Kurátorka Alexandra Kroliková na akci pracovala dva roky.

Kurátorka Saša Kroliková je s dílem spokojená. je zvědavá, co na to řeknou Osravané a také vedení města, které muralartovou performaci podpořilo. Pokud by podpora trvala i do budoucna, ráda by v Ostravě s podobnými tématickými akcemi pokračovala. Třeba v podobě street-artového festivalu, prozradila mezi řečí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient